Merenje emisije zagađujućih materija u otpadnim vodama, na lokacijama pravnih lice reguliše se Zakonom o vodama, kao i nizom podzakonskih akata koji detaljno definišu obaveze, metode i parametre merenja.
Ispitivanje otpadnih voda se vrše u cilju:
- Provere usklađenosti sa zakonskim graničnim vrednostima,
- Izdavanja i produženja vodne dozvole,
- Praćenja efikasnosti postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda,
- Obaveze za sve koji ispuštaju otpadne vode u recepijent ili javnu kanalizaciju,
- Izrade godišnjih izveštaja (Agencija za zaštitu životne sredine i/ili Lokalni registar izvora zagađivanja).
Uredbom o graničnim vrednostima emisije zagađujućih materija u vode i rokovima za njihovo dostizanje („Službeni glasnik RS“ broj: 67/2011, 48/2012 i 1/2016) propisane su liste parametara koje se moraju kontrolisati, u zavisnosti od vrste postrojenja, industrije i vrsta vode koje se ispuštaju (sanitarne, tehnološke, atmosferske itd.).
U skladu sa obimom zagađenja propisuje se i učestalost merenja zagađujućih materija u otpadnim vodama. Najčešće se vrši 4 puta godišnje (kvartalno) za postrojenja sa značajnim ispuštanjem otpadnih voda. Manji zagađivači mogu imati obavezu 1-2 puta godišnje, dok veliki zagađivači (npr. hemijska postrojenja, energetski objekti itd.) imaju obavezu mesečnog monitoringa.
"EKOS GREEN GROUP" pored uslužne analize površinskih otpadnih voda, vrši i uslužnu analizu podzemnih otpadnih voda pijezometrom.